Jak najít nejvhodnější konfiguraci LAZER pro rally?

Jak najít nejvhodnější konfiguraci LAZER pro rally?

V následujícím článku si představíme různé konfigurace světlometů LAZER pro motorsport s ohledem na výkon, technické předpisy a cenu. LED moduly LAZER už dostatečně předvedly, že patří na špičku osvětlení v oblasti automobilového sportu. Celkový koncept od lehké konstrukce až po samotné světelné parametry je zkrátka v porovnání s dosavadními osvětlovacími systémy bezkonkurenční – ostatně posuďte sami z následujícího videa srovnávajícího na stejné trati nejnovější světlomety LAZER TRIPLE-R proti výbojkovým světlometům používaným WRC týmy:

Maximální výkon
2x Triple-R 1000 Competition
2x Triple-R 750 Competition (nebo 2x Triple-R 750 Elite)
4 x rozptylové čočky
1x Boomer Single – Straight
2x univerzální držák jednoho světlometu

Pro největší světlený výkon by na kapotě měly byt instalovány dva světlomety TRIPLE-R 1000 Competition uchycené do odlehčeného držáku Boomer Single – Straight. Dle požadavků řidiče by na světla měly být doplněny dvě rozptylové čočky optimalizující distribuci světla z poloviny diod horizontálně do stran. Na většině rychlostních zkoušek přináší použití jedné rozptylové čočky na světle optimální vyvážení paprsku mezi rozptylem do stran a dostatečným dosvitem do dálky.Boomer Straight Mount FrontZatímco hlavní světlomety se starají o osvětlení cesty před vozem do větších vzdáleností, prostor po stranách vozu na technických a zatáčkovitých tratích mají na starost další světlomety umístěné na nárazníku. Zde se doporučuje použití dvojice LED modulů TRIPLE-R 750 Competition (příp. Elite, které však mají nižší světelnou intenzitu). U obou variant by měly být použity přídavné rozptylové čočky (horizontální či vertikální, dle pozice světlometu), aby bylo zajištěno dostatečné osvětlení jak v rychlých, tak úzkých a pomalejších zatáčkách. Světlomety by měly být připevněny novým univerzálním držákem jednoho světlometu LAZER, který umožňuje snadné a variabilní nastavení nejvhodnější pozice světlometu. Takto koncipovaná konfigurace se osvědčila natolik, že ji používá také tovární tým M-Sport v seriálu WRC.

Přijatelná cena
2x Triple-R 1000 Standard
1x Boomer Single
2x rozptylové čočky
dále doporučeno:

2x Triple-R 750 Standard nebo 2x ST4
2x rozptylové čočky
2x boční úchyty

Boomer Straight-RRR1000Comp-Lazer LED Lights_M-Sport R5LED světlomety umějí poskytnout špičkový světelný výkon, díky stále se rozšiřujícímu se portfoliu umí nabídnout také nákladově ekonomičtější řešení, která přesto poskytují dostatečný světelný komfort. Pro týmy s nižším rozpočtem nebo ty bez potřeby mít na voze to nejlepší se nabízí varianta se dvěma světlomety TRIPLE-R 1000 Standard. Tyto moduly sice neposkytují intenzitu světla jako řada Competition, přesto dosahují referenční úrovně 1 luxu ve slušné vzdálenosti 607 metrů od zdroje. Výhodou je větší distribuce světla do stran. Při použití standardního držáku Boomer Single je možné světlomety mírně vytočit do stran a pokud se na ně navíc instalují přídavné rozptylové čočky, není už dále nutné instalovat tzv. škarpovky na nárazník. V porovnání s předchozí konfigurací uživatel dostane z LED modulů sice menší výkon, avšak stále bude moct využít podstatně více světla oproti klasickým výbojkovým systémům.

Pokud by přece jen přišly ke slovu přídavné světlomety na nárazník, je zde opět k dispozici několik variant. Dva světlomety TRIPLE-R 750 Standard s rozptylovými čočkami poskytnou excelentní osvětlení v zatáčkách, jako alternativa mohou být použity světlomety ST-4, které sice mají menší světelnou intenzitu, ale na druhou stranu perfektně osvítí cestu těsně před vozem a na střední vzdálenosti. Jsou proto vhodné zejména na hodně technické a zatáčkovité cesty. Pro uchycení mohou být použity jednoduché boční úchyty, které jsou cenově přijatelné, avšak oproti univerzálnímu držáku jednoho světla mají méně možností nastavení pozice světlometu.

Technické předpisy

Ve většině motoristických disciplín Mezinárodní automobilová federace FIA povoluje použití maximálně šesti přídavných světlometů nebo LED modulů, které musejí v souladu se zákony jednotlivých zemí. Ve většině evropských zemí by měly být opatřeny homologační značkou ‘E’ označující schválení pro silniční provoz. Podstatná část portfolia světlometů LAZER (s výjimkou velkých off-road ramp) evropskou certifikací úspěšně prošla a může být proto bez problémů použita i v motorsportu. Jedná se o kompletní řady ST, RS a velkou část řady TRIPLE-R (kromě RRR 1000 Elite všechny typy se čtyřmi nebo osmi diodami). V případě nejnovější řady toho bylo dosaženo díky použití patentovaného systému E-Boost, který umožňuje provozovat světlomety buď na nižší výkon, čímž splňují silniční normy, nebo na plný výkon v uzavřených úsecích.

Národní předpisy se v jednotlivých zemích liší. Většinou se trvá na homologační značce ‘E’, ale například ve Francii je použití LED modulů podmíněno pouze celkovým počtem 24 diod na jednom voze. Rovněž se liší možnosti umístění světlometů, ve vybraných zemích tak lze například namísto dvou světel RRR 1000 Competition použít jednodílnou rampu RRR 16 Competition se šestnácti diodami, které poskytují naprosto stejný světelný výkon, ale celková koncepce navíc přináší snížení hmotnosti a jednodušší elektroinstalaci. V České republice je vyžadováno použité LED modulů s homologací ‘E’, ty musejí být na vůz instalovany v sudém počtu a souměrně vzhledem k podélné ose vozu.

Sdílet tento příspěvek