Arctic Rally mrazivou prověrkou nové řady LAZER

Arctic Rally mrazivou prověrkou nové řady LAZER

2015 salo 2Vývoje nové řady světlometů LAZER dospívá do finální fáze, jehož součástí jsou i testy a praktické zkoušky. Jednu z nejnáročnějších podstoupily prototypy nové řady TRIPLE-R na mrazivém finském severu při známé Arctic Rally v Rovaniemi. Tento test měl zodpovědět otázky, které se v průběhu vývoje objevily a které je potřeba vyřešit před vypuštěním nové řady na trh. Jezdci rally, kteří se mnohdy pohybují ve zhoršených světelných podmínkách, se třeba často ptají, jak světlomety pracují v mlze, při zvířeném sněhu či ve sněhových podmínkách obecně, zda například světlený paprsek a jeho odraz od bílé pokrývky nebudou způsobovat přílišné oslnění.

I z toho důvodu vývojový tým LAZER LAMPS vyrazil na jubilejní padesátý ročník Arctic Rally, kde se domluvil na praktické zkoušce se sedminásobným mistrem Finska Juhou Salo. Ten na své Mitsubishi nechal osadit čtyři prototypové vzorky a ty, jak se ukázalo, nikterak nezklamaly. Při předsoutěžním testu se nové moduly Triple-R 1000 zdatně popasovaly jak s poletujícím sněhem, tak s teplotami pod -20°C. Na základě toho posádka Salo/Salminen s novými světlomety vyrazila i do samotné rally, kterou po tuhém boji s Estoncem Kruudou na Citroënu DS3 R5 vyhrála. Na cestě za triumfem se posádka musela i v noci popasovat s rychlými úseky, kde se nejednou dosahovalo rychlosti přes 200 km/h, to vše mezi vysokými sněhovými bariérami.

A jaké byly bezprostřední dojmy z nových světel? “Nejlepší světla, jaké jsme kdy na sněhu a v mlze použili,” řekl Markus Salminen. “Samotné rozprostření světla oproti obvyklým čtyřem kuželům ze standardních světel dává posádce velký komfort a umožňuje jet rychleji. Na čistých zkouškách distribuce světla umožňuje soustředit oči na cestu a ne na tmavá místa, která při použití klasických světel vznikají. Do budoucna budeme určitě preferovat LED moduly LAZER namísto dosavadních HID výbojek.”

2015 salo 1

Sdílet tento příspěvek